تحقيقات شير مادر

در ارتباط با اهميت شير مادر علاوه بر اينكه يك روز دنيا به روز جهاني شير مادر نسبت داده ميشود ، كتابهاي مرجع زيادي براي شير مادر در دنيا نوشته شده و عليرغم تحقيقات زياد هنوز اذعان دنيا مبني بر اين است كه عليرغم گستردگي تحقيقات و ارائه كتب متعدد هنوز بشر به جزء كوچكي از فوايد شيرمادر دست نيافته است . لذا همانطور كه در قرآن كريم ذكر شده يك كودك تا پايان دو سال بايد از شير مادر تغذيه شود.

 
   

آرشیو اخبار نوزادان


مرکز تحقیقات نوزادان>آرشیو اخبار نوزادان


               
       

اخبار نوزادان

       
     

 

خنده نوزاد و لذت مغزی مادر
محققان دریافتند که "خنده نوزاد" همانند یک "ماده نشاط آور طبیعی" در مغز مادر یک "اثر لذت" برجای می گذارد.
محققان بیمارستان کودکان تکزاس و نورولوژیستهای کالج پزشکی بیلر در هاستون کشف کردند که "خنده نوزاد" در مغز مادر می تواند همانند نوعی ماده نشاط آور طبیعی یک اثر لذت داشته باشد. این دانشمندان که نتایج یافته های خود را در مجله Pediatrics منتشر کرده اند توضیح دادند که"خنده نوزاد" همانند زمانی که فرد غذای مورد علاقه خود را می خورد فضاهایی از مغز مادر را که مسئول خشنودی و لذت هستند فعال می کند. نورولوژیستهای آمریکایی در این آزمایش با کمک روزنانس مغناطیسی، مغز 28 مادر دارای نوزاد 5-10 ماهه را که در حال خنده بودند مورد بررسی قرار دادند.


 

کشف فوايد جديدي در شير مادر
 پژوهشگران مي‌گويند تغذيه با شير مادر در دوران نوزادي خطر ابتلا به سرطان را افزايش نمي‌دهد.
به گزارش رويترز هلث ، در سال ‪۱۹۳۰محققان بر اين باور بودند که با انتقال ويروس‌هاي سرطان زا از مادر به فرزند شيرخوار خطر ابتلا به بدخيمي در نوزادان افزايش مي‌يابد. بعد از آن مطالعات زيادي در اين زمينه صورت گرفت ولي نتايج خاصي بدست نيامد.
در تحقيق جديد دکتر ريچارد مارتين از دانشگاه بريستول احتمال ابتلا به سرطان بر اثر تغذيه با شير مادر را در ‪۴۳۷۹شرکت‌کننده بررسي کرد.
پيگيري اين افراد براي مدت ‪۷۳سال نشان داد شير مادر خطر ابتلا به سرطان را افزايش نمي‌دهد.
دانشمندان با بررسي اطلاعات بدست آمده از ‪۱۴مطالعه قديمي دريافتند شير دادن خطر ابتلا به سرطان را در کودکان افزايش نمي‌دهد.
خطر ابتلا به سرطان سينه در مادراني که به کودکان خود شير مي‌دهند قبل از يائسگي تا ‪۱۲درصد کاهش مي‌يابد.

ارتباط سطح پايين روي و تب در كودكان
تحقيقات نشان مي‌دهد سطوح پايين روي در خون كودكان با تب هاي ناگهاني در كودكان مرتبط است.  مطالعه از سوي محققان هندي نشان داد سطوح پايين روي در خون كودكان با تب هاي ناگهاني در آنان مرتبط است، همچنين محققان يكي از علت هاي اين بيماري را در سطوح پايين اين ماده در بدن دانسته‌اند. بنا بر اين گزارش كه از سوي محققان انستيتوي كانچي هند انجام گرفته محققان سطح روي در خون 38 كودك را در طي 3 ماه بررسي و مشاهده كردند كودكاني كه با تب هاي شديد به بيمارستان اعزام مي‌شدند با كاهش سطح اين ماده روبرو بوده‌اند. يادآور مي‌شود، روي يكي از مواد اصلي در كاركرد طبيعي سيتسم بدن است كه باعث توسعه و كنترل سيستم عصب مركزي بدن مي‌گردد .

 روش جديد جراحي براي كاهش عارضه اسپاسم در نوزادان
متخصصان به روش جراحي جديدي دست يافتند كه با كمك آن مي توان نوع خاصي از اسپاسم در نوزادان تازه متولد شده را كاهش داد.
به گزارش خبرگزاري آلمان به گفته متخصصان‌ آلمانی در اين جراحي جديد چند ساعته رشته هاي عصبي در زير ميكروسكپ از نزديك نخاع جدا و بدين ترتيب مانع از رفلكس مي شوند كه عامل بروز اسپاسم در نوزادان و اطفال شيرخوار مبتلا به اين عارضه است.
بنابراين گزارش بروز اين اسپاسم در اطفال شيرخوار پيامد صدمات مغزي است كه براساس همين متخصصان سه تا چهار نوزاد از هر 1000 نوزادي كه متولد مي شدند به آن مبتلا مي شوند و عامل بروز اختلالات شديد حركتي در آنهاست كه در آينده از راه رفتن نرمال و طبيعي آنها جلوگيري مي كند و بسياري از اين نوزادان در آينده ويلچرنشين مي شوند.
براساس اين گزارش به گفته متخصصان آلماني با استفاده از اين عمل جديد پنج ساعته امكان ايستادن و راه رفتن اين كودكان بهتر مي شود،همچنين دردهاي مفصلي ناشي از اسپاسم در كودكاني كه تحت اين جراحي قرار مي گيرند كمتر شده و اصلاحات ارتوپدي كمتري براي آنها لازم است.

 
افزايش خطر بروز بيماري‌هاي تنفسي در نوزادان سزاريني
عمل سزارين خطر بروز بيماري‌هاي تنفسي را در نوزادان افزايش مي‌دهد. به گزارش خبرگزاري آلمان، محققان دانماركي طي يك تحقيق، اطلاعات پزشكي حدود 35 هزار نوزاد را كه بين سال‌هاي 1998 تا 2006 متولد شده بودند، مورد بررسي قرار دادند. بنابر اين گزارش، نتيجه اين تحقيق نشان داد بعد از انجام عمل سزارين خطر بروز بيماري‌هاي تنفسي در نوزاد بيش از دو برابر افزايش پيدا مي‌كند.
بر اساس اين گزارش، هرچه عمل سزارين زودتر انجام شود اين خطر بيشتر است، بطوريكه با انجام اين عمل در هفته 37 ام بارداري خطر بروز ناراحتي‌هاي تنفسي در نوزاد حتي چهار برابر افزايش مي‌يابد.
يادآور مي‌شود، امروزه روز به روز بر تعداد تولدهايي كه با عمل سزارين صورت مي‌گيرد اضافه مي‌شود، در حاليكه اين عمل تنها بايد در موارد اورژانسي و براي نجات جان مادر و نوزادش انجام شود.

 
۵۵درصد نوزادان ایرانی از شیر مادر در ساعات اولیه تولد محروم هستند
مدیر كل سلامت خانواده وزارت بهداشت گفت: ۲۳ درصد نوزادان از تغذیه انحصاری با شیر مادر تا ۶ ماهگی برخوردارند، ۵/۱ درصد آنها از تغذیه با شیر مادر محروم هستند و ۵۵ درصد كل نوزادان از شیر مادر در ساعات اولیه تولد محروم هستند.
امیر امیرخانی در حضور نماینده یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و صندوق جهانی جمعیت در وزارت بهداشت،‌افزود:‌ كاهش مرگ و میر نوزادان یكی از اهداف مهم همه كشورهاست كه بر اساس سند هزاره سوم تا سال ۲۰۱۵ باید به میزان دوسوم كاهش یابد، بر اساس آمار سال ۲۰۰۰میلادی در ایران اكنون به ازای هر هزار تولد زنده ۳۴ نوزاد می‌میرند و اكنون انتظار می‌رود این میزان به حدود ۳۰ مرگ در هزار تولد زنده كاهش یافته باشد.
وی ادامه داد: كشورهای دنیا از نظر میزان مرگ و میر كودكان به ۳ دسته مناسب، ناكافی و ضعیف دسته بندی می‌شوند كه كشور ما در گروه مناسب قرار دارد. ما در شرایطی هستیم كه میانگین مرگ و میر كودكان در دنیا حدود ۲ برابر میانگین كشور ایران است، این میزان البته در منطقه خاورمیانه حدود ۴۶ است.
به گفته امیرخانی، مسئله كشور ما دیگر كنترل مرگ و میر نوزادان نیست، دغدغه ما رشد مناسب جسمی، روحی، اجتماعی و تربیتی كودكان است كه باید جهتگیری برنامه را به سمت رشد این شاخص‌ها سوق دهیم.
وی افزود: برای رسیدن به این هدف برنامه‌های مختلفی از جمله مراقبتهای دوران بارداری و ارتقای سلامت نوزادان، ترویج تغذیه با شیر مادر، توسعه بیمارستانهای دوستدار مادر، مراقبتهای ادغام یافته از ناخوشی های كودكان، بهبود تغذیه كودكان در مناطق محروم، تشكیل كمیته كشوری رشد و تكامل تربیتی كودكان و تدوین سند ملی ارتقای سلامت كودكان داریم كه انجام شده است.
وی ادامه داد: مهمترین علل مرگ و میر كودكان و نوزادان در ایران تولد نوزادان نارس، حوادث، بیماریهای قلبی و تنفسی است به همین خاطر افزایش تختهای NICU ، پیگیری از مراقبت از رشد نوزادان، سطح بندی خدمات نوزادان، ترویج تغذیه با شیر مادر برای حفظ سلامت نوزادان در شبكه بهداشت و درمان كشور پیگیری می‌شود.
‌● توصیه های وزارت بهداشت برای سلامت كودكان
وی اضافه كرد: توصیه وزارت بهداشت این است كه همه نوزادان باید تا ۶ ماهگی انحصارا با شیر مادر تغذیه شوند در حالی كه در ایران فقط ۲۳ درصد نوزادان از تغذیه انحصاری با شیر مادر تا ۶ ماهگی برخوردارند، ۷۶ درصد تغذیه توام دارند و ۵/۱ درصد به علل مختلف از جمله بیماری مادر یا ناراحتی نوزاد از شیر مادر محروم هستند.
وی گفت: از بین ۶۰۰ بیمارستانی كه در كشور زایمان در آنها انجام می‌شود، ۴۹۹ بیمارستان با رعایت شاخص‌های اعلام شده، مانند هم آغوشی مادر و نوزاد در ساعات اول و تغذیه با شیر مادر در اولین ساعات، آموزش به مادر و پرسنل، گواهینامه بیمارستان دوستدار مادر را كسب كرده‌اند و امیدواریم تا پایان سال آینده همه این بیمارستان ها گواهینامه دوستدار مادر را به دست آورند.
مدیر كل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت تاكید كرد: خانواده ها باید بدانند كه مهمترین زمان بارداری ۲۵تا ۳۵سال است و فاصله بین فرزندان باید بین ۳ تا ۵ سال باشد و حتماً باید در اولین ساعات بعد از تولد تغذیه با شیر مادر انجام شود زیرا عامل ۲۲ درصد مرگهای نوزادان محرومیت از تغذیه با شیر مادر در اولین ساعات پس از تولد است.
وی گفت: حضور تیم پزشك خانواده و ماما در روستاها با پوشش ۲۰ میلیون جمعیت روستایی در كشور، اجرای برنامه كودك سالم، تغذیه كوكان در مناطق محروم با همكاری دفتر فقرزدایی وزارت رفاه از دیگر اقداماتی است كه قطعاً شاخصهای سلامت كودكان را در سالهای آینده به نحو چشمگیری ارتقا می‌دهد.
امیرخانی افزود: اجرای برنامه تغذیه كودكان در مناطق محروم ۸ استان كشور كاهش ۵۰ درصدی شیوع لاغری از ۷ درصد به ۴درصد، كاهش شاخص كوتاه قدی از ۲۰درصد به ۵درصد و كاهش۳ برابری كم وزنی كودكان از ۱۷ درصد به ۵ درصد در مناطق پایلوت باعث شد.
وی گفت: نگاه ما در وزارت بهداشت به سلامت كودكان نگاه سلامت اجتماعی است، به نطر ما رسیدن به همه شاخصهای سلامت با واكسیناسیون و اقدامات بهداشتی محقق نمی‌شود، برای این كار نیازمند تقویت همكاریهای بین بخشی در كشور هستیم. 

تاثیر شیر مادر بر كاهش استرس كودكان
همه می دانیم كه شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد است ولی شیر مادر علاوه بر اینكه حاوی تمام ویتامین ها و مواد غذایی لازم برای نوزاد در ۶ ماه اول زندگی است حاوی مواد ضدبیماری نیز بوده كه قادر است كودك را از ابتلا به بسیاری از بیماری ها در بزرگسالی مصون نگه دارد. مطالعات انجام شده در سوئد نشان می دهد كودكانی كه از شیر مادر تغذیه می كنند نسبت به كودكانی كه شیر خشك می خورند از بهداشت روانی بهتری نسبت به همسالان خود برخوردارند. نتیجه این تحقیقات كه در مجله «بیماری در كودكان» به چاپ رسیده حاكی از آن است كه كودكانی كه با شیر مادر تغذیه می شوند بهتر از كودكان به اصطلاح شیر خشكی می توانند با موقعیت های استرس زا مانند طلاق و جدایی والدین از یكدیگر مقابله كنند. محققان احتمال می دهند كه تغذیه با شیر مادر می تواند بر روی رشد قسمت هایی در بدن كه با واكنش در برابر شرایط استرس زا در ارتباط هستند، تاثیر بگذارد و به كاهش اضطراب آنها كمك كند.


كشف علت باهوش شدن نوزادان با مصرف شير مادر
محققان موفق به يافتن علت باهوش شدن نوزاد با مصرف شيرمادر شدند. به گزارش خبرگزاري آلمان، تابحال مشخص شده بود مصرف شيرمادر باعث افزايش هوش نوزاد مي شود اما علت اين تاثيرگذاري تا به حال مشخص نشده بود. بنابراين گزارش، محققان دانشگاه دورهام با بررسي بيش از 3000 كودك در انگلستان و نيوزلند دريافتند خوردن شيرمادر درصد هوش كودك را بطور متوسط هفت نمره افزايش مي دهد، در صورتيكه كودك داراي نوع خاصي از ژن FADS2 باشد. اين گزارش مي افزايد: در واقع هوش كودك با ژنها و تاثيرات حيطي وي تعيين مي شود. براساس اين گزارش، 90 درصد از كودكان بررسي شده در اين تحقق داراي نوع سي از ژن FADS2 بودند كه افزايش هوش كودك با مصرف شيرمادر را بدنبال داشت.
محققان تاكيد كردند در كودكان داراي نوع G از ژن FADS2 هيچ ارتباطي بين خوردن شير مادر و افزايش ضريب هوشي وجود نداشت.
اين گزارش حاكي از آن است كه ژن FADS2 آنزيمي را توليد مي كند كه در پيش متابوليسم اسيدهاي چرب نقش مهمي دارد و در نخستين ماههاي بعد از تولد اين اسيدهاي چرب به ميزان زياد در مغز نوزاد يافت مي شود .
 
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

تغذيه با شير مادر هوش كودكان را افزايش مي‌دهد
دانشمندان ثابت كرده‌اند هوش 90درصد از نوزاداني كه با شير مادر تغذيه مي‌شوند بيشتر از نوزاداني است كه شير مادر نخورده‌اند. به گزارش بي‌بي‌سي نيوز، تحقيقات قبلا نشان داده است شير مادر فوايد زيادي براي كودكان دارد مانند كاهش ابتلا به عفونت و اسهال. اما در مورد رابطه مستقيم تغذيه با شير مادر و ضريب هوشي اختلاف نظر وجود داشته است.
هدف از اين تحقيق توضيح اين رابطه بوده است. محققان با بررسي توان هوشي 3هزار كودك در انگليس و نيوزيلند متوجه شدند كه تغذيه با شير مادر باعث بيشتر شدن ضريب هوشي اغلب آنها شده است.
اما هوشمندي همه كودكان به خاطر تغذيه از شير مادر بهبود نشان نداده است. فقط آنهايي كه نوع خاصي از يك ژن را داشته‌اند با خوردن شير مادر از هوشمندي بيشتري برخوردار شده‌اند. اين نوع خاص ژن به بدن كودك كمك مي‌كند اسيدهاي چرب شير مادر را بهتر جذب كند و بعد آن را به صورت مواد مغذي در اختيار مغز قرار دهد.
محققان مي‌گويند 90درصد از كودكان اين نوع خاص ژن را دارا هستند و تاثير تغذيه با شير مادر بر روي ضريب هوشي آنها قابل توجه است.
پروفسور تري موفي، از دانشگاه كينگز لندن و يكي از محققان اين تحقيق جديد مي‌گويد تحقيقات نشان داد كودكاني كه اين نوع ژن را دارند و با شير مادر تغذيه شده‌اند به طور ميانگين 6تا 7واحد ضريب هوشي بيشتري نسبت به كودكاني دارند كه شير مادر به آنها داده نشده است. اين موضوع را مي‌توان اين گونه تعبير كرد كه اگر همه نوزادان از شير مادر تغذيه شوند، شمار كودكان با استعداد دو برابر خواهد شد.
محققان مي‌گويند از اين تحقيق جديد به نتايج ديگري هم رسيده اند.
براي مثال تاثير تغذيه از شير مادر در مورد همه نوزاداني كه اين نوع خاص از ژن را دارا هستند صرف نظر از طبقه اجتماعي يا ضريب هوشي مادر، يكسان بوده است.
سال گذشته تحقيق مشابهي نشان داد نوزاداني كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند ضريب هوشي بالاتري دارند چون مادر آنها هم باهوش بوده است. اين تحقيق نشان داده بود مادراني كه با شير خود نوزادشان را تغذيه مي كنند معمولا باسوادترند.
Refrenc:

 كشف هورمون مسئول توليد عشق بين مادر و فرزند
  پيوند مادر و فرزند يكي از مشخصه هاي برجسته ميان همه پستانداران است با اين وجود موارد خاصي مشاهده شده است كه بعضي از مادران بيش از بقيه نسبت به فرزندان احساس مادرانه دارند براساس مطالعات انجام شده اين امر به دليل وجود هورمن عشق بين مادر و فرزند است.

به گزارش خبرگزاري مديكال نيوز تودي ،اوكسي توسين كه همان هورمن عشق و پيوند است به دنبال ايجاد روابط دوستانه و نزديك در دوران بارداري به وجود مي آيد.
براساس مطالعات انجام شده اين مورد با اندازه گيري پلاسماي اكسي توسين در 62 زن باردار در سه ماهه اول سه ماهه سوم و ماه اول پس از زايمان مشخص مي شود.
اين گزارش مي افزايد، با مشاهده روابط مادر و كودك اين پيوند را مي توان به نگاه كردن،مهرباني كردن،لمس كردن و گفتن كلمات تقسيم كرد.
اين گزارش مي افزايد،مراحل اوليه اوكسي توسين در سه ماهه اول مهمترين مرحله در پيوند بين مادر و فرزند است بنابراين يك مادر با درجه هورمن بالاي عشق در اوايل بارداري بيشترين رفتار محبت آميز را بعد از تولد نوزاد دارد.
 

نخستين بار در جهان ؛
 
جراحي ريه هاي يك جنين از راه معده مادر انجام شد
متخصصان كلينيك دانشگاهي بن آلمان طي يك جراحي بي سابقه موفق به جراحي ريه يك جنين از طريق معده مادرش شدند.
به گزارش خبرگزاري آلمان، به دنبال پاره شدن كيسه آب در هفته بيستم بارداري جنين بشدت تحت فشار ارگان هاي داخلي قرار داشت كه اين امر بخصوص رشد ريه ها را محدود كرده بود.
بنابراين گزارش،متخصصان براي نجات دادن جان جنين طي يك جراحي بي سابقه با شکاف معده مادر وسيله اي به بزرگي يك خودكار را در دهان و مجراي تنفسي جنين كار گذاشتند و از طريق آن يك بالني لاتكسي در ريه هاي جنين ايجاد كردند.
اين گزارش مي افزايد،اين وسيله با محدود كردن مجاري تنفسي مانع از خارج شدن مايع ترشح شده در ريه هاي جنين شد، اين مايع نقش مهمي رادر تحريك ريه ها براي رشد و بزرگ شدن ايفا مي كند.
بر اساس اين گزارش، اين بالن لاتكسي پنج روز در ريه هاي جنين باقي ماند و در اين مدت حجم ريه هاي جنين دو برابر افزايش يافت.
يادآور مي شود، متخصصان كلينيك دانشگاهي بن آلمان تاكيد كردند، اين عمل جراحي براي نخستين بار در سطح جهان صورت گرفته است.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
زنده ماندن يك نوزاد بعد از هشت دقيقه ايست قلبي
 
قلب يك نوزاد بعد از هشت دقيقه توقف بطور معجزه آسايي دوباره به كار افتاد و نوزاد زنده ماند.
به گزارش خبرگزاري آلمان، متخصصان كلينيك لورك واقع در شمال انگلستان موفق شدند قلب نوزادي را كه طي يك عمل سزارين اورژانسي متولد شده بود بعد از هشت دقيقه دوباره به كار بيندازند.
بنابر اين گزارش، متخصصان تاكيد كردند كه احيا نوزادي كه علائم حياتي وي قطع شد بندرت موفقيت آميز است.
اين گزارش مي افزايد، بررسي و معاينه مغز اين نوزاد نيز هيچ آسيب ديدگي را نشان نمي دهد.
 
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
 
     
 
 
         
   
  
       
             

دستاوردهاي مركز

IMAGE
انتشار مقاله در ژورنال‎هاي علمي پژوهشي سطح Index Medicus, Pubmed, Medline
سه شنبه, 20 شهریور 1397
         1.       دكتر محمدزاده، دكتر فرهت، دكتر... ادامه مطلب...
IMAGE
انتشار مقاله در ژورنال‎هاي علمي پژوهشي سطح ISI
سه شنبه, 20 شهریور 1397
    1.  دكتر سعيدي،دكتر قهرماني، دكتر معموري،دكتر... ادامه مطلب...
IMAGE
تألیف کتاب
سه شنبه, 20 شهریور 1397
         دكتر رضا سعيدي، دكتر غلامعلي معموري، دكتر اشرف... ادامه مطلب...