تحقيقات شير مادر

در ارتباط با اهميت شير مادر علاوه بر اينكه يك روز دنيا به روز جهاني شير مادر نسبت داده ميشود ، كتابهاي مرجع زيادي براي شير مادر در دنيا نوشته شده و عليرغم تحقيقات زياد هنوز اذعان دنيا مبني بر اين است كه عليرغم گستردگي تحقيقات و ارائه كتب متعدد هنوز بشر به جزء كوچكي از فوايد شيرمادر دست نيافته است . لذا همانطور كه در قرآن كريم ذكر شده يك كودك تا پايان دو سال بايد از شير مادر تغذيه شود.

 
   

خبرنامه 3


 مرکز تحقیقات نوزادان>خبرنامه شماره 3
   
 
 
   
  
 
خبرنامه مرکزتحقیقات
نوزادان
 
بیمارستان امام رضا (ع)
 
سال اول-شماره 3 -تابستان 1386
   
                                                                  
 
 صاحب امتیاز:
دانشگاه علوم پزشکی مشهد-مرکز تحقیقات نوزدان
مدیر مسوول : دکتر اشرف محمدزاده
سردبیر : دکتر احمدشاه فرهت
مدیر اجرایی : دکتر اناهیتا علیزاده قمصری
نشانی :
مشهد- بیمارستان امام رضا (ع)
مرکز تحقیقات نوزادان
تلفن: 8022632-0511  
تلفکس: 8525316-0511 
                   
    
 
 
معرفی کتاب                                                                       
 
 دکتر اشرف محمدزاده 
رئیس مرکز تحقیقات نوزادان 
کتاب درسنامه نوزادان که به عنوان اولین کتاب در خصوص طب نوزادان در ایران منتشر می شود ، ما حصل تلاش فراوان همکاران عزیزم جناب آقای دکتر احمدشاه فرهت و آقای دکتر رضا سعیدی و اعضاء هیات علمی گروه نوزادان دانشگاه مشهد می باشد. این کتاب حاوی مطالب شایع طب نوزادان ، جهت استفاده فلوشیپ ، رزیدنت های نوزادان و پزشکان عمومی می باشد ، تا با دستیابی سریع به مطالب بتوانند برای تشخیص و کمک رسانی در درمان بیماری های نوزادان اقدام نمایند. این کتاب که از افتخارات مرکز تحقیقات نوزادان می باشد از طریق انتشارات معاونت پژوهشی و نمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، واقع در خیابان احمدآباد ، جنب بیمارستان قائم (عج)، در دسترس استفاده کنندگان قرار گرفته است. از خوانندگان محترم  تقاضا می شود که نقطه نظرات علمی ، اصلاحی و انتقادات و پیشنهادات خود را جهت بهبود و اصلاح کتاب به مرکز تحقیقات نوزادان ارسال نمایند. 
   
         
 
                   
                                  
                                                                                                               
 
 
سرمقاله                                                دکتر احمدشاه فرهت
بسمه تعالی
 
تابستان با خورشید فروزان و گرم آن روزهای واپسین خود را میگذراند و جای خود را به فصل زیبای برگ ریزان می سپارد تا یکبار دیگر طبیعت نشان دهد که در حرکت است و مانند موج ، رمز زنده ماندن آن در تغییر و تحول است. در مسیر این حرکت طبیعت ، انسان ها نیز بسته به توانمندی فیزیکی و علمی خود حرکت نموده اند و از این حرکت علمی آن ها به اشکال مختلف استفاده نموده و سود برده ایم. مرکز تحقیقات نوزادان نیز ، به نوبه خود در راستای تلاش های علمی فراوان ، موفق شد ، اولین دستگاه تعویض خون اتوماتیک را بسازد که در تعویض خون نوزادان از آن استفاده خواهد شد. این دستگاه مانند دستگاه همودیالیز قادر خواهد بود ، تعویض خون نوزاد را بصورت اتوماتیک انجام دهد و مشکلات کمبود پرسنل و خطاهای انسانی را کاهش دهد. گر چه این دستگاه نمونه سازی شده است و تا ساخت نیمه صنعتی و تجاری آن فاصله زیادی داریم ، اما امیدواریم همیشه در راه رسیدن به هدف نهایی گام برداریم و در این راه خداوند یار و یاور ما باشد. از طرف دیگر اولین کتاب ترجمه و اولین کتاب تالیف شده مرکز تحقیقات نوزادان ، که به وسیله همکاران مرکز تحقیقات تالیف و ترجمه شده است ، به بازار ارائه شد. به امید آن که توانسته باشیم بخشی اندک از نیازهای جامعه پزشکی را پاسخ دهیم.
بدخیمی های کودکان و علائم هشدار دهنده زمان تولد!!؟
 
 
 
تا کنون سه مطالعه در این مورد انجام شده است که ارتباط مشخصی بین علائم زمان تولد و ابتلا کودک به کانسر را نشان داده اند.
هدف این مطالعه ؛ این است که تعیین کند ، آیا میزان بروز کانسر در کودکانی که در زمان تولد علائم هشدار دهنده را دارند ، نسبت به سایر کودکان بیشتر است یا نه ؟
روش : جمعیت مورد مطالعه ، 49503 کودک متولد شده در امریکا بین سال های 1959 تا 1968 بودند. علائم هشدار دهنده به صورت دو گروه علائم قطعی موجود در زمان تولد و علائمی که ظرف یک سال اول تولد ضمن معاینه ی فیزیکی یا شرح حال ثبت شده بودند، در نظر گرفته شد . این علائم هشدار
                           مترجم: دکتر آناهیتا علیزاده قمصری 
 
دهنده به طور کلی شامل همانژیوم های ( شرابی - توت فرنگی و کاورنو ) و همچنین لکه های کافئوله خال های پیگمانته و لنفانژیوما بودند. ارتباط بین وجود این علائم و کانسر در کودکان بررسی شد .
نتایج : در مجموع از 2505 کودک مطالعه شده 47 مورد مبتلا به کانسر شدند و از این 47 مورد ، 7 کودک در سابقه خود علائم هشدار دهنده را داشتند.
بنابراین به نظر می رسد ، وجود این علائم با افزایش مشخصی از خطر بروز کانسر همراه است.
 
 
 
 
 
Ref : Pediatrics2007 ;119:1088-e1093
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

صفحه: 1>2>3>4

 

دستاوردهاي مركز

IMAGE
انتشار مقاله در ژورنال‎هاي علمي پژوهشي سطح Index Medicus, Pubmed, Medline
سه شنبه, 20 شهریور 1397
         1.       دكتر محمدزاده، دكتر فرهت، دكتر... ادامه مطلب...
IMAGE
انتشار مقاله در ژورنال‎هاي علمي پژوهشي سطح ISI
سه شنبه, 20 شهریور 1397
    1.  دكتر سعيدي،دكتر قهرماني، دكتر معموري،دكتر... ادامه مطلب...
IMAGE
تألیف کتاب
سه شنبه, 20 شهریور 1397
         دكتر رضا سعيدي، دكتر غلامعلي معموري، دكتر اشرف... ادامه مطلب...